Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się dziś w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą. Jednym z głównych tematów rozmów przywódców Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych będzie sytuacja na Ukrainie.

Donald Tusk spędzi w Białym Domu kilka godzin. Najpierw zje roboczy lunch z wiceprezydentem Joe Bidenem, a potem spotka się z prezydentem Barackiem Obamą. Choć sytuacja na Ukrainie będzie bez wątpienia głównym tematem rozmów, nie należy się spodziewać ogłoszenia decyzji w sprawie działań odwetowych wobec Rosji. Przed odlotem z Brukseli Donald Tusk powiedział dziennikarzom New York Timesa, że Europa nie jest jeszcze gotowa na zaostrzenie sankcji wobec Moskwy. Co do ewentualnych dostaw broni dla Ukrainy, Barack Obama ma wątpliwości.

Przywódcy USA i Unii przedyskutują także kwestie współpracy handlowej, wzajemnych inwestycji, bezpieczeństwa energetycznego i walki z terroryzmem. Program wizyty nie przewiduje wspólnej konferencji prasowej przywódców Unii i Stanów Zjednoczonych. Przed spotkaniem Obama i Tusk wygłoszą tylko krótkie oświadczenia. Jutro Donald Tusk odwiedzi Muzeum Holocaustu. Spotka się też z szefami misji dyplomatycznej Unii Europejskiej w Waszyngtonie.