Prezydent Czech uważa, że Europa musi być odważniejsza wobec islamistów. W ekskluzywnym wywiadzie dla Polskiego Radia Milosze Zeman podkreśla, że Państwo Islamskie stanowi obecnie największe terrorystyczne zagrożenie.

Zeman, który w przeszłości zajmował się profesjonalnie prognozami ekonomicznymi i politycznymi, porusza ten problem w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia o przyszłość Europy. Jego zdaniem powinna ona stopniowo zmierzać w kierunku skandynawskiego modelu państwa socjalnego. Taki jest polityczny azymut, którym kierował się jako lider czeskiej socjaldemokracji oraz będąc premierem czeskiego rządu w latach 90-ych.

Prezydent stanowczo ostrzega przed zagrożeniami ze strony islamistów. "Dziś moim pragnieniem jest to, aby Europa była odważniejsza wobec Państwa Islamskiego, które stanowi aktualnie największe terrorystyczne zagrożenie" - powiedział czeski prezydent.
Milosz Zeman mówił o tym często już przed rokiem podczas podróży zagranicznych i na licznych spotkaniach w czeskich miastach.