26 grudnia 2004 roku fala oceaniczna wywołana trzęsieniem ziemi pod dnem Oceanu Indyjskiego, zalała południowo-wschodnie wybrzeże kontynentu. Liczba zabitych wyniosła blisko 230 tysięcy osób, a około 160 tysięcy uznano za zaginione. Kilka milionów ludzi straciło dach nad głową. Wśród ofiar śmiertelnych był jeden Polak, kilkunastu zaś - poszukiwanych.

Trzęsienie ziemi było trzecim pod względem siły - ponad 9 w skali Richtera - od roku 1900-go, od kiedy to są prowadzone obserwacje sejsmiczne. Wstrząsy wywołały fale tsunami sięgające 15 metrów, które w ciągu zalewie trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki.

Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Indonezji, głównie na Sumatrze, na Sri Lance, w Indiach oraz Tajlandii. Mniejsze straty stwierdzono w Malezji, na Malediwach, Seszelach oraz w Somalii. Od 2004 roku żadne trzęsienie ziemi nie osiągnęło natężenia większego niż 9 w skali Richtera, a tylko jedno miało taką samą moc. Doszło do niego w marcu 2011 roku w Japonii, u wybrzeży Honsiu. Jego następstwem były ponad 10-metrowe fale tsunami. Zginęło ponad 15 i pół tysiąca osób, a ponad 5300 wciąż uważa się za zaginione.

Zniszczenia powstałe w wyniku tsunami w 2004 roku postawiły przed światową społecznością ogromne wyzwania. Miliony ludzi straciło dostęp do wody i żywności. Gospodarka wielu społeczności zarabiających na utrzymanie dzięki morzu, została zniszczona. Pomocy ofiarom tragedii udzieliło wiele krajów i organizacji. Wśród nich znalazła się Polska Akcja Humanitarna, która bezpośrednio po tsunami wysłała trzy transporty z pomocą humanitarną - dwa na Sri Lankę oraz na Sumatrę, gdzie trafiło pół tony tabletek do dezynfekcji wody. PAH odbudowała również pięć kompleksów szkolnych, do których uczęszcza ponad dwa i pół tysiąca dzieci. W 2005 roku zebrano około dziesięć milionów złotych na pomoc poszkodowanym terenom.

Rok po tragedii u wybrzeży Południowo-Wschodniej Azji, doszło do trzęsienia Ziemi u zachodnich wybrzeży Sumatry. Wstrząsy o natężeniu 8,6 w skali Richtera spowodowały śmierć ponad 1300 osób. Z kolei w 2010 roku w Chile w wyniku wstrząsów o sile 8,8 zginęło ponad 550 osób. Rok 2011 to wspomniane już wcześniej trzęsienie ziemi i fale tsunami w Japonii, u wybrzeżu Honsiu, o sile 9 stopni w skali Richtera.

Największe w historii tsunami zanotowano w Lituya Bay na Alasce w 1950 roku. Fala osiągnęła wysokość ponad 520 metrów.