Znamy wyniki wyborów do sejmiku województwa opolskiego. W pozostałych regionach ciągle trwa liczenie głosów. Wybory do opolskiego sejmiku wygrała Platforma Obywatelska, zdobywając 9 mandatów. W sejmiku znajdą się też przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego - 8 mandatów, Mniejszości Niemieckiej - 7, Prawa i Sprawiedliwości - 5 oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który zdobył jeden mandat.

Prawdopodobnie wieczorem poznamy wyniki głosowania do sejmiku województwa lubelskiego. Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie napływają kolejne protokoły z wynikami głosowania. Dziś rano dostaliśmy 10 protokołów z wynikami - potwierdza przewodnicząca komisji, sędzia Anna Samulak. "Czekamy na 4 kolejne protokoły, które wcześniej odesłaliśmy do poprawy. Czasami brakowało na nich pieczątki albo podpisu. Mamy sygnały, że niektóre komisje zakończyły liczenie głosów i dostarczą protokoły" - dodaje sędzia Samulak.

W Wielkopolsce liczenie głosów jest na półmetku. Z powodu awarii systemu komputerowego wszystkie dane są od wczoraj wpisywane ręcznie. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu pracuje bez przerw. Do północy przyjęła 19 protokołów. Kilka jednak miało błędy i trzeba było zabrać je do poprawki. Wiadomo, że z wojewódzką komisją rozliczył się Poznań i powiat poznański. Nikt nie chce zdradzić, w jaki sposób te głosy wpłyną na podawane przez PKW sondażowe wyniki z wybranych obwodów. Według nich, w wyborach do sejmiku zwyciężyło PSL.

Reklama

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach wpłynęło do tej pory 15 protokołów na 36 powiatów. Jak informuje przewodniczący komisji Andrzej Czaputa, nie wiadomo, czy dziś poznamy pełne i oficjalne wyniki. Protokoły wciąż spływają. Powiatowe komisje wyborcze liczą głosy z rejonów. Potem protokoły trafiąją do komisji wojewódzkiej.