ABW otrzymała wczoraj wieczorem informację z PKW o nieuprawnionym dostępie do bazy danych strony internetowej pkw.gov.pl. Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe natychmiast polecił PKW zmianę haseł i zabezpieczenie logowań. Agencja zbiera obecnie materiał dowodowy, który zostanie poddany ocenie formalno-prawnej- podano w komunikacie ABW.

PKW zapewnia, że hakerzy nie mieli dostępu do systemu wyborczego. Rzecznik ABW Maciej Karczyński powiedział IAR, że obecnie funkcjonariusze prowadzą intensywne działania.

- Pracujemy nad tą sprawą, wysyłamy najnowsze zalecenia, jak i pytania do administratora strony internetowej PKW - powiedział.

Państwowa Komisja Wyborcza w wydanym w nocy komunikacie wyjaśniła, że jej strona pracuje w innej sieci niż system wyborczy i wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone. Zapewnia, że liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od dostępu do strony www.pkw.gov.pl

Reklama

Jak podają media, o włamaniu poinformował serwis komputerowy niebezpiecznik.pl. Anonimowe źródło przesłało mu m.in. kilka danych pracowników PKW i Krajowego Biura Wyborczego, a także loginy i hasła do ich kont. Hakerzy nazwali się "Gandzia dla Palacza” & "Pendolino Team!" . Istnieje podejrzenie, że weszli na serwery PKW z kont firmy informatycznej, która pracowała dla Komisji.