ONZ obchodzi dziś swe 69. urodziny. 24 października 1945 roku weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory datuje się istnienie ONZ. Ale Organizacja, która ma czuwać nad światowym pokojem i współpracą była ostatnio ostro krytykowana.

W specjalnym oświadczeniu sekretarz generalny Ban Ki Mun podkreśla dziś, że ONZ jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. W siedzibie Organizacji w Nowym Jorku odbędzie się dziś specjalny koncert. Seria innych koncertów odbyła się w Afganistanie, gdzie ONZ utrzymuje swą misję.

"Wzywam cały Afganistan, by kraj pracował nad pokojem, stabilnością i szansami dla całego kraju”- mówiła uczestnicząca w występach artystka Farzana Naz.

Reklama

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z działań Organizacji. We wcześniejszym wywiadzie dla gazety "The Wall Street Journal" minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Murray McCullay skrytykował ONZ za niewystarczające - jego zdaniem - działania na Ukrainie, w Iraku i w Syrii. Teksańska gazeta "Tyler Morning Post" cytuje ekspertów, zdaniem których Organizacja poniosła porażkę w Rwandzie, Bośni i Sudanie.

Według obserwatorów, potępiając Izrael na początku ostatniego konfliktu w Gazie, ONZ nie wspomniało o Hamasie. Organizacji zarzuca się też nieefektywność i biurokrację.