Nicolas Sarkozy wraca do polityki. Taką deklarację złożył dziś na swojej stronie na Facebooku. Były prezydent Francji poinformował, że zamierza stanąć na czele opozycyjnej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) i będzie jej kandydatem w wyborach prezydenckich w 2017 roku. "Jestem kandydatem do prezydentury mojej politycznej rodziny" - napisał Sarkozy.

Jego wpis na Facebooku kończy kilkumiesięczne spekulacje mediów, czy 59-letni konserwatywny polityk powróci do walki o fotel prezydencki po swojej porażce z socjalistą Francois Hollande'em w 2012 roku.

Wybory przewodniczącego centroprawicowej UMP odbędą się 29 listopada. Ewentualna druga tura zaplanowana jest na 6 grudnia.

Były przewodniczący partii Jean-Francois Cope zmuszony był ustąpić w maju po informacjach o nielegalnym finansowaniu kampanii prezydenckiej Sarkozy'ego w 2012. Chodziło o fałszywe faktury wystawione przez firmę specjalizującą się w marketingu politycznym Bygmalion, aby pokryć wykraczające poza oficjalny limit wydatki na kampanię prezydencką. Obecnie partią kierują trzej byli premierzy: Alain Juppe, Jean-Pierre Raffarin i François Fillon.

Nicolas Sarkozy, który przewodniczył UMP od listopada 2004 do maja 2007 roku, zmierzy się w listopadowych wyborach z jednym ze swoich byłych ministrów, Bruno Le Maire'em i deputowanym Hervé Maritonem.