Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział po rozmowach w Mińsku, że wkrótce będzie opracowany plan obustronnego zawieszenia broni na wschodzie kraju. "Zostanie przygotowana mapa drogowa po to, by jak najszybciej będzie to możliwe uzgodnić przerwanie ognia, ale ono musi mieć absolutnie dwustronny charakter" - oświadczył Poroszenko.

Ukraiński prezydent przyznał, że rozmowy w Mińsku były "poważne i kompleksowe", a jednym z tematów było uregulowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Petro Poroszenko poinformował, że idea planu pokojowego dla tego regionu "została poparta przez wszystkich bez wyjątku obecnych przywódców państw".

Przyznał, że podczas pobytu w Mińsku "przeprowadził bardzo trudne rozmowy". Podziękował przedstawicielom Unii Europejskiej za zdecydowane wsparcie Ukrainy podczas spotkania.

Szczyt w Mińsku. Fot. EPA/MAKSIM GUCHEK / POOL / PAP/EPA / MAKSIM GUCHEK POOL

"Naszym celem jest pokój. Domagamy się zdecydowanych kroków, które dadzą pokój ukraińskiej ziemi" - mówił. Kluczową kwestią omawianą w Mińsku było uszczelnienie ukraińsko-rosyjskiej granicy w celu zapobieżenia dozbrajania separatystów oraz konieczność porozumienia w tej sprawie służb granicznych obu państw.

W czasie dwugodzinnej rozmowy z Władimirem Putinem ustalono, że natychmiast rozpoczną się też konsultacje kierownictw służb granicznych Rosji i Ukrainy, aby wstrzymać przepływ terrorystów i broni przez granicę. Mają także odbyć się rozmowy sztabów generalnych.

Ukraiński prezydent powiedział, że ostatecznym rezultatem ma być stworzenie pokojowej mapy drogowej oraz zawieszenie broni kontrolowane przez OBWE. Jego zdaniem, strona ukraińska pokazała w Mińsku, że jej celem jest pokój. "Jest on potrzebny Ukrainie, wszystkim miastom, które znajdują się pod okupacją, gdzie ludzie zmęczyli się życiem na wojnie w XXI wieku" - podkreślił Petro Poroszenko.

Doradczyni prezydenta Iryna Heraszczenko komentując mińskie spotkanie w portalu Facebook napisała, że osiągnięcie pokoju na Wschodzie nie może być kwestią jednego dnia rozmów, dlatego potrzebne są dalsze prace.

Petro Poroszenko poinformował też, że kolejna tura negocjacji na szczeblu ministerialnym w kwestiach energetycznych między Ukrainą, Unią Europejską i Rosją odbędzie się 6 września.