We wtorek po południu Sejm ma się zająć projektem ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Gawkowski poinformował, że Lewica poprze ustawę ratyfikacyjną. W klubie nie będzie w tej sprawie obowiązywała dyscyplina.

"Lewica mówi +tak+ dla Funduszu Odbudowy, Lewica mówi +tak+ dla odpowiedzialności za państwo, Lewica mówi +tak+ dla setek miliardów euro, które rozbudują polską gospodarkę" - podkreślał Gawkowski na wtorkowej konferencji prasowej.

Odnosząc się do zawartego w ubiegłym tygodniu porozumienia z rządem dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy (dokumentu, który ma opisywać sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy), polityk przekonywał, że to dzięki jego formacji "samorządowcy będą udział tymi środkami na poziomie 30 procent". "To dzięki Lewicy ponad 4 mld złotych będzie na dofinansowanie szpitali powiatowych. To dzięki Lewicy powstanie ponad 70 tysięcy nowych mieszkań. To dzięki Lewicy zapewnione będzie monitorowanie tych pieniędzy, czy zostaną one wydane dla wszystkich, czy dla swoich" - przekonywał szef klubu Lewicy.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "na opozycji w ostatnich dniach padło wiele ciężkich i cierpkich słów". "Ale my nie będziemy odpowiadać opozycji. My zapraszamy opozycję i z Platformy Obywatelskiej, i z PSL, mówić: chodźcie z nami. Musi wygrać rozsądek za Polskę, musi wygrać odpowiedzialność za każde euro i złotówkę sprowadzoną do Polski. Musi wygrać polska racja stanu" - przekonywał Gawkowski. "Nie ma wroga na opozycji, jest wspólnota interesów - za Polskę, za Fundusz Odbudowy i za przyszłość dzieci i przyszłych pokoleń" - dodał. (