Rada Najwyższa nie poparła dymisji premiera Arsenija Jaceniuka. Tylko 16 deputowanych zagłosowało „za”.

Parlament poparł za to rządowe propozycje zmian do budżetu i systemu podatkowego. Do armii ma trafić dodatkowo 9 miliardów hrywien do końca roku, czyli około 2,5 miliarda złotych.

Rada Najwyższa nie zgodziła się jednak na reformę systemu gazowego tak, aby mogły weń inwestować firmy z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Dokument ma być dopracowany i nie wykluczone, że kolejna próba jego przyjęcia odbędzie się w sesyjnym tygodniu od 12 do 15 sierpnia.

Zdaniem deputowanego Ojczyzny Serhija Sobolewa, do przedterminowych wyborów, które prawdopodobnie odbędą się pod koniec października, większość musi przyjąć kolejne ważne ustawy: ratyfikować umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, a także przyjąć pakiet sankcji wobec rosyjskich państwowych firm i banków, które finansują terrorystów na Wschodzie.

Reklama

Deputowani zgodzili się, aby na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu pracowali eksperci z Australii i Holandii. Wśród nich mają być też uzbrojeni funkcjonariusze z tych państw. Maksimum może to być 700 osób.