Znachor z Nowego Sącza trafi na trzy miesiące do aresztu. Tak zdecydował dziś nowosądecki sąd. Wniosek o areszt dla 66-letniego Marka H., podającego się za uzdrowiciela wnioskowała prokuratura obawiająca się matactwa ze strony podejrzanego.

Sąd podzielił te obawy - mówi Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Z usług znachora korzystali między innymi rodzice półrocznej Madzi z Nowego Sącza. Polecił im głodówkę i zrezygnowanie z opieki lekarskiej. Dziecko zmarło z głodu i wycieńczenia w kwietniu. Rodziców zaaresztowano. Markowi H., postawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy kierowania rodzicami Magdy w sposób, który doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Drugi dotyczy świadczenia usług medycznych bez uprawnień i za pieniądze. Mężczyzna nie przyznaje się do postawionych zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Jeżeli jednak sąd udowodni, że Marek H. pobierał opłaty za swoje usługi, może mu grozić do roku więzienia. W czwartek Sąd Rodzinny w Nowym Sączu zawiesił rodzicom półrocznej Madzi prawa rodzicielskie. Prawdopodobnie przejdą kilkutygodniową obserwację psychiatryczną. Grozi im 10 lat więzienia.