Klub PiS chce odrzucenia informacji szefa MSZ. Jak argumentował Witold Waszczykowski, polityka MSZ nie odpowiada polskiej racji stanu, a polska dyplomacja ponosiła w ciągu ostatnich lat porażkę.

W ocenie polityka PiS, dzisiejsze sprawozdanie Radosława Sikorskiego to garść refleksji i marna publicystyka, a polityka MSZ doprowadziła do pogorszenia bezpieczeństwa Polski. Witold Waszczykowski zarzucał, że przez kilka lat szef MSZ i polski rząd bagatelizowali zagrożenie ze strony Rosji. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, Radosław Sikorski dopiero obecnie zrozumiał, że Rosja dąży do przebudowania ładu świata i stworzenia koncertu mocarstw. Polityk PiS podkreślał, że szef MSZ nie chce zrezygnować z Roku Polski w Rosji.

Sytuacja na Ukrainie zdominowała sejmowe expose Radosława Sikorskiego. Minister spraw zagranicznych oświadczył, że rosyjskie działania na Ukrainie łamią zasady pokojowego współżycia narodów. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył również, że wydarzenia na Ukrainie powinny zmobilizować Polskę do szybszego przyjęcia euro.