Amerykański prezydent Barack Obama będzie w czerwcu w Polsce. Jak poinformował wiceprezydent Joe Biden, pobyt w naszym kraju to część europejskiej podróży amerykańskiego prezydenta.

Amerykański prezydent Barack Obama odwiedzi w czerwcu Polskę. Będzie uczestniczył w obchodach 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, a także odbędzie rozmowy.

Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska - Wieczorek powiedziała IAR, że Obama przyjął zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego na uroczystości rocznicy wyborów 6 czerwca 1989 roku. "Z kilkunastoma przywódcami Europy i świata będzie świętował z nami tę radosną okoliczność"- powiedziała Joanna Trzaska - Wieczorek .

Także amerykański ambasador w Polsce Stephen Mull napisał na Twitterze, że "prezydent Obama znów będzie w Warszawie, w czerwcu, by świętować 25. rocznicę demokracji w Polsce".

Jak poinformował w Waszyngtonie amerykański wiceprezydent Joe Biden, pobyt w Polsce to część europejskiej podróży Baracka Obamy, podczas której weźmie udział w dniach 4-5 czerwca w szczycie G7 w Brukseli, a także odwiedzi Francję w związku z 70. rocznicą lądowania Aliantów w Normandii. Szczyt G7- jak się oczekuje- będzie poświęcony sytuacji na Ukrainie.

Pierwotnie spotkanie Grupy G8 miało się odbyć w Soczi, ale w związku z wydarzeniami w Kijowie, zostało odwołane i przeniesione do Brukseli. Nie będzie na nim Rosji, która jest izolowana ze względu na aneksję Krymu. .

Barack Obama, który był w Europie w końcu marca, odwiedzi Stary Kontynent jeszcze raz- we wrześniu- by wziąć udział w szczycie NATO.

Oficjalnie wiadomość o wizycie amerykańskiego prezydenta w Polsce ma wkrótce ogłosić rzecznik Białego Domu Jay Carney.