O północy minął termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. Pod każdą komitety wyborcze musiały zebrać 10 tys. podpisów. Teraz PKW zajmie się ich analizą. Ostateczne listy kandydatów w wyborach do PE poznamy za kilka dni.

O północy z danych zamieszczonych na stronie internetowej PKW wynikało, że we wszystkich 13 okręgach listy zarejestrowały komitety: PO, PSL, SLD-UP, Europa Plus Twój Ruch, Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy. Komitet wyborczy PiS zarejestrował na razie listy w 12 okręgach wyborczych.

Listy wyborcze zarejestrowały także komitety: Partii Zieloni (w okręgach pomorskim, śląskim i obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie), Demokracja Bezpośrednia (w pięciu okręgach: lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim i łódzkim) oraz Samoobrona (w okręgu łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie).

W każdym okręgu wyborczym komitet może zarejestrować jedną listę. Musi na niej znajdować się od 5 do 10 osób, w tym co najmniej 35 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn. Pod każdą listą komitet musi zebrać 10 tys. podpisów. PKW może zwolnić komitet od zbierania podpisów w każdym okręgu. Listy we wszystkich okręgach zostaną zarejestrowane jeśli w przynajmniej połowie okręgów (w przypadku wyborów do PE - 7) zostanie zebranych po 10 tys. podpisów.

Polska w wyborach do PE została podzielona na 13 okręgów: województwo pomorskie, województwo kujawsko-pomorskie, województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, Warszawa z 8 powiatami województwa mazowieckiego, 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego Warszawa, województwo łódzkie, województwo wielkopolskie, województwo lubelskie, województwo podkarpackie, województwo małopolskie i świętokrzyskie, województwo śląskie, województwo dolnośląskie i opolskie, województwo lubuskie i zachodniopomorskie.