Obywatelom spoza Unii będzie łatwiej o wizy w strefie Schengen. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które przewidują uproszczenie procedur. Bruksela chce w ten sposób przyciągnąć więcej przyjezdnych, co ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Reklama

Komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem przekonywała, że dodatkowi turyści zostawią we Wspólnocie 130 miliardów euro w ciągu pięciu lat, co przełoży się na ponad milion miejsc pracy w sektorze turystycznym. „Z naszych szacunków wynika, że 6 milionów 600 tysięcy potencjalnych podróżnych zrezygnowało z ubiegania się o prawo wjazdu do Unii z powodu długich i kosztownych procedur. Musieliśmy więc zacząć działać. Nie ma czasu do stracenia” - podkreśliła komisarz.

Zgodnie z propozycją Komisji, termin oczekiwania na wizę ma być skrócony z 15 dni do 10. Wnioski mają być uproszczone i będzie je można wypełnić także w internecie. Wprowadzony ma być nowy rodzaj wiz zezwalający na podróżowanie przez rok po krajach strefy Schengen. Komisja chce też wprowadzenia wiz wielokrotnego wjazdu na 3 lata dla tych, którzy już wcześniej je otrzymali, zostali sprawdzeni i ich dane znajdują się w Wizowym Systemie Informacyjnym. Ponadto zlikwidowane mają być opłaty za wizy dla nieletnich.