Handlowali nielegalnie paliwami teraz odpowiedzą za to przed sądem. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim zatrzymali 15 osób. To właściciele różnych firm z województw: łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Wyłudzili podatek VAT na najmniej 37 milionów złotych w związku z handlem importowanym olejem napędowym i benzyną.

Prokuratura już przedstawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa. Rzecznik ABW Maciej Karczyński powiedział IAR, że w ciągu tylko jednego roku te osoby utworzyły sieć kilkunastu spółek, będących własnością podstawionych osób. Były wykorzystywane były do importu paliw i ich rozprowadzania. Chodziło oczywiście o ominięcie podatku VAT.

Prokuratura zastosowała wobec zatrzymanych poręczenia majątkowe w kwotach od 5 do 50 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wobec dwóch podejrzanych wystąpiono do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, ale wniosek sąd odrzucił.

Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia na tę decyzję sądu.