Jarosław Kaczyński pisze list do Donalda Tuska. Lider PiS zwraca się do premiera o "pilne podjęcie działań ratujących polskich rolników".

Chodzi o hodowców trzody chlewnej, dotkniętych ekonomicznymi konsekwencjami wykrycia w Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń. Jarosław Kaczyński w liście do premiera podkreśla, że posłowie PiS otrzymują szereg skarg od rolników z gmin, które uznano za zakażone w związku z wykryciem ASF.

"W tych skargach podnoszony jest zarzut, że rząd pozostawił rolników samych z problemem strat spowodowanych wykryciem zakażenia" - pisze Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zaznacza, że hodowcy z obszaru zakażonego mają ogromny problem ze zbyciem świń. Były premier przekonuje również, że dziwi postawa innych państw Unii Europejskiej, które - jak pisze - ze sprawy ASF chcą zrobić wyłącznie polski problem.

W liście Jarosław Kaczyński zwraca się do premiera z prośbą o odpowiedź na trzy pytania. Prezes PiS pyta Donalda Tuska o to jakie były powody uznania za obszar zakażenia terenu obejmującego kilkadziesiąt gmin w trzech województwach. "Czy Komisja Europejska wyznaczając wskazany obszar kierowała się jakimiś wnioskami rządu polskiego w tym zakresie i czy postępowała zgodnie z tymi wnioskami?" - pyta Jarosław Kaczyński.

Kolejne pytania dotyczą działań gabinetu Donalda Tuska w sprawie rządowych i unijnych rekompensat dla polskich rolników.