Brytyjska opozycyjna Partia Pracy zadeklarowała przeprowadzenie referendum unijnego. Stanie się tak, jeśli wygra przyszłoroczne wybory parlamentarne. Poinformował o tym brytyjski dziennik "The Times".

Według anonimowego źródła, bliskiego Partii Pracy, labourzyści planują zmienić swoją politykę względem Unii Europejskiej. W ciągu dwóch tygodni mają oficjalnie ogłosić zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii.

Referendum doszłoby jednak do skutku nie wcześniej, niż po 2017 roku - twierdzi "The Times", przypominając deklarację premiera Davida Camerona sprzed roku . Oświadczył on wówczas, że jeśli Partia Konserwatywna wygra wybory w 2015 roku, to referendum zostanie przeprowadzone do roku 2017.

Rzecznik labourzystów powiedział na konferencji prasowej, że sztuczne ustalanie daty referendum nie leży w brytyjskim interesie narodowym. Nie potwierdził również doniesień "Timesa".

Reklama

Najnowsze badania opinii publicznej pokazują niewielką przewagę Brytyjczyków, którzy w referendum opowiedzieliby się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.