Londyńska City i organizacja pracodawców, Brytyjska Konfederacja Przemysłu CBI są za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jutrzejsza doroczna konferencja CBI zamierza zainicjować kampanię przekonywania eurosceptyków do pozostania w Unii.

"Wyjście z Unii Europejskiej poważnie zagroziłoby naszej pozycji światowego centrum finansowego numer jeden" - napisał dyrektor CBI John Cridland w ogłoszonym z góry wystąpieniu inauguracyjnym.

CBI przeprowadziła sondaż wśród 400 swoich członków. 80% z nich zamierza głosować za pozostaniem w Unii w zapowiadanym przez premiera Camerona referendum w 2017 roku. Również ponad 80-procentowe poparcie dla pozostania w Unii wykazał inny sondaż - wśród dyrektorów w sektorze finansowym, przeprowadzony przez organizację lobbyingową City UK.

Instytut YouGov jednak rozpisał ankietę wśród tysiąca brytyjskich dyrektorów - i najwyraźniej są to inni dyrektorzy, bo aż 46% z nich ocenia, iż koszty wspólnego rynku przeważają nad korzyściami. Nie mniej 8 do 9% respondentów zgadza się, że ich firmy nie przetrwałyby wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.