Polska powinna usprawnić działania w walce z korupcją - tak wynika z przedstawionego dziś przez Komisję Europejską pierwszego raportu o korupcji w Unii. Problem ten dotyczy wszystkich państw członkowskich i rocznie kosztuje europejską gospodarkę około 120 miliardów euro.

W raporcie czytamy, że w Polsce konieczne jest "bardziej strategiczne podejście" do problemu korupcji, które zapewni całościowe rozwiązania. Komisja sugeruje więc wprowadzenie długoterminowej strategii antykorupcyjnej, opisując konkretne działania, ramy czasowe oraz odpowiedzialne podmioty. Według Brukseli, dalsze reformy są potrzebne, by poprawić transparentność w zakresie zamówień publicznych i służby zdrowia. Polska - jak wskazuje unijny raport - powinna także przeciwdziałać „potencjalnemu upolitycznieniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego”.

Do wzmożonych działań w walce z korupcją Komisja wezwała wszystkie kraje członkowskie. „Mamy nadzieję, że nasz raport będzie początkiem konstruktywnego procesu, w którym dzięki woli politycznej i koniecznym działaniom na wszystkich szczeblach walka z korupcją zostanie usprawniona, bo bezczynność kosztuje nas zbyt dużo" - powiedziała unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. Za dwa lata ma zostać przedstawiony kolejny raport na ten temat.

Według badan Eurobarometru, 82 proc. Polaków uważa, że korupcja jest w naszym kraju zjawiskiem powszechnym. 32 proc. osób twierdzi, że korupcja stanowi poważny problem w biznesie. 16 proc. Polaków spotkało się z sugestią wręczenia łapówki lub też w inny sposób było świadkami korupcji w ubiegłym roku, głównie w służbie zdrowia.