Koszulka z autografem piłkarza Robina van Persiego to prezent od brytyjskiego premiera. "Otrzymałem ją jako wyraz uznania za pomoc, jakiej Polska udzieliła Wielkiej Brytanii w bardzo trudnej i specyficznej sytuacji kilka lat temu" - tłumaczy premier Donald Tusk. Pieniądze z licytacji koszulki zasilą konto WOŚP.

- Chciałem przekazać na aukcję bardzo cenną dla mnie pamiątkę. To jest dar od premiera Davida Camerona - mówi w nagranym specjalnie filmiku Donald Tusk.

Brytyjski szef rządu wiedział, że polski premier kibicuje Arsenalowi Londyn i stąd pomysł prezentu w postaci koszulki z autografem zawodnika.

Donald Tusk dostał od Davida Camerona koszulkę w dowód wdzięczności za pomoc, jakiej Polska udzieliła kilka lat temu Wielkiej Brytanii. - Przekazany upominek to dobry symbol, bo Wielka Orkiestra jest bezinteresownej pomocy, a Polska nieraz pokazała w historii naszych dwustronnych relacji, że też jest gotowa nieść bezinteresowną pomoc w krytycznych sytuacjach - tłumaczy premier Tusk i dodaje: - Mam nadzieję, że się prezent spodoba.

Robin van Persie grał w Arsenalu Londyn w latach 2004-2012. W sezonach 2011/2012 i 2012/2013 zdobył tytuł Króla Strzelców Premier League. Obecnie jest zawodnikiem drużyny Manchester United.

Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski na tegoroczną aukcję przekazał Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci pamiątkowy dywan z Afganistanu. Ten nieduży (120×70) wełniany, ręcznie tkany dywan przedstawia mapę Afganistanu z podziałem na prowincje. Do przedmiotu dołączone jest zdjęcie wraz z autografem ministra Radosława Sikorskiego.

Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” organizuje w ramach WOŚP ogólnopolską akcję „KUP MNIE DLA IDEI”. Polega ona na możliwości wylicytowania za pomocą serwisu aukcyjnego Allegro spotkań ze znanymi osobami lub zakupieniu przekazanych przez te osoby przedmiotów.

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu, IAR