Nie czytajcie listu o gender - katolicki bloger Błażej Strzelczyk apeluje do księży o bojkot listu od polskich biskupów. Konferencja Episkopatu chce, aby w najbliższą niedzielę księża przeczytali ich przesłanie krytykujące ideologię zmiany płci.

"W niedziele Świętej Rodziny i w Oktawie Bożego Narodzenia w kościołach lepiej byłoby wygłosić ubogacające kazanie." - twierdzi w rozmowie z IAR Błażej Strzelczyk, prowadzący bloga Follow Jezus na stronach Tygodnika Powszechnego. „Jeżeli mamy sytuacje, w której rodzi się Jezus Chrystus i jest święto, to czy nie lepiej porozmawiać o czymś innym? Na przykład ubogacającej homilii, a nie o gender. Mam wrażenie, że biskupi żyją w takim przekonaniu, że jest jakiś wróg, którego należy zwalczać cały czas. Lepszym sposobem ewangelizacji jest jej głoszenie, a nie mówienie o gender.” - zaznacza Strzelczyk. Zdaniem Strzelczyka, o ideologii gender lepiej dyskutować poza murami kościoła.

Biskupi w liście napisali, że w ich opinii "genderyzm promuje zasady całkowicie sprzeczne z rzeczywistością i integralnym pojmowaniem natury człowieka". Stają również w obronie chrześcijańskiej rodziny i „fundamentalnych wartości”, które jej chronią. Zdaniem biskupów samookreślenie się czy jest się kobietą, czy mężczyzną, ma prowadzić do tego, by "społeczeństwo zaakceptowało prawo do zakładania rodzin homoseksualnych”.

To, czy list z przesłaniem zostanie przeczytany wiernym w najbliższą niedzielę, zależy od woli lokalnego biskupa.