Policja w okolicach Bristolu w zachodniej Anglii uwolniła kolejne trzy osoby określone jako niewolnicy. Akcję przeprowadzono równocześnie w trzech obozowiskach romskich i pięciu innych miejscach. Aresztowano 2 osoby.

Szef grupy dochodzeniowej powiedział reporterom, że trzej uwolnieni są obecnie w bezpiecznym miejscu. Jak wyjaśnił, są oni pod opieką specjalistów, gdyż cierpią na stany lękowe i obawiają się wszelkiego kontaktu ze światem zewnętrznym. Superintendent Julian Moss dodał, że jest to wspólna akcja z udziałem wielu organizacji. "Współpracujemy z lokalnymi władzami, służbą zdrowia oraz organizacjami pozarządowymi takimi jak Czerwony Krzyż i Unseen, która pomagała w planowaniu, nadając kształt i wspierając tę operację" - mówił Julian Moss.

Organizacja Unseen - czyli Niewidzialni - specjalizuje się w zwalczaniu ukrytego niewolnictwa.

W zeszłym miesiącu wielkiego rozgłosu, nie tylko w Wielkiej Brytanii, nabrała sprawa trzech niewolnic wyzwolonych w Londynie. Były one od 30 lat zdominowane przez małżeństwo maoistowskich działaczy rodem z Indii i Afryki. Jesienią policja wyzwoliła również głuchoniemą muzułmankę, trzymaną od dziecka w charakterze pomocy domowej i dwóch robotników rolnych, w tym Polaka.