Dziś dowiemy się ile było prawdy w krążących od tygodni pogłoskach o odejściu Jacka Rostowskiego z rządu. Premier przedstawi szczegóły rekonstrukcji rządu, a część ekspertów spodziewa się, wśród odwołanych ministrów znajdzie się szef resortu finansów.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk podkreśla, że jeśli Rostowski odejdzie, jego następca będzie mógł się wykazać mając budżet pełen pieniędzy zabranych z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Do tego dochodzą środki z Unii Europejskiej, które otwierają przed Polską wiele możliwości.

Ekspert uważa, że nie trzeba przeprowadzać wielu reform. Wystarczy obniżenie podatków, dalsze uelastycznienie czasu pracy oraz mądre wykorzystanie pieniędzy unijnych.
Według zapowiedzi premiera rekonstrukcja rządu będzie głębsza i nie skończy się na wymianie kilku ministrów na nowych.

Jeśli Jacek Rostowski zostanie odwołany, nowy minister finansów będzie miał pełne ręce roboty. Dziś premier przedstawi szczegóły rekonstrukcji rządu, a część ekspertów spodziewa się, wśród odwołanych ministrów znajdzie się szef resortu finansów.

Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową powiedział IAR, że jeśli odejdzie Jacek Rostowski, jego następca będzie miał co robić. Jednym z najważniejszych zadań resortu finansów w najbliższych latach będzie sprawne wykorzystywanie środków unijnych. Do tego dochodzi dokończenie reformy emerytalnej, realizacja budżetu i pilnowanie, aby zadłużenie państwa nie przekroczyło niebezpiecznego poziomu.

Bohdan Wyżnikiewicz jest zdania, że Jackowi Rostowskiemu czasem brakowało odwagi w przeprowadzaniu reform. Rząd obawiał się niezadowolenia społecznego i był zbyt uległy wobec niektórych grup społecznych - podkreśla ekspert.

Wedle informacji „Rzeczpospolitej" odejście Jacka Rostowskiego jest przesądzone. Poszukiwanie jego następcy trwa od kilku miesięcy. Ostatecznie na polu walki zostali byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej - Dariusz Rosati (dziś poseł klubu PO i szef Sejmowej Komisji Finansów), a także Bogusław Grabowski (w tej chwili prezes Skarbiec Asset Management Holding).