Andrzej Biernat zastąpi Joannę Muchę w ministerstwie sportu a Bogusław Grabowski lub Dariusz Rosati Jacka Rostowskiego? Gazety publikują przecieki i nieoficjalne informacje o rekonstrukcji rządu.

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", premier już poinformował minister sportu Joannę Muchę, że już nie będzie piastowała tej funkcji. Ma ją zastąpić szef łódzkiej Platformy, poseł z komisji sportu Andrzej Biernat. Według elektronicznego wydania Gazety Mucha wieczorem była w Kancelarii Premiera i Donald Tusk poinformował ją o swojej decyzji.

Zanim Donald Tusk ujawnił nazwiska wymienionych w ramach rekonstrukcji ministrów, swoje odejście zapowiedział minister administracji i cyfryzacji. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Boni zapowiada start w wyborach do europarlamentu.

"Byłem otwarty zarówno na to, by zostać w rządzie, jak i na to, by odejść. Uzgodniliśmy z premierem, że wybieram nowe zadania" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" minister Michał Boni. Wśród tych nowych zadań ma znaleźć się m.in. start w wyborach do europarlamentu.

Według "Rz" ministerstwo Administracji i Cyfryzacji może zostać podzielone, a nadzór nad administracją wróci do MSW lub do Kancelarii Premiera. Zlikwidowane może też być ministerstwo sportu.

Z kolei według "Rzeczpospolitej" dziś możemy się spodziewać poważniejszej zmiany: na stanowisku ministra finansów. Wedle informacji „Rz" odejście Jacka Rostowskiego jest przesądzone. Poszukiwanie jego następcy trwa od kilku miesięcy. Ostatecznie na polu walki zostali byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej - Dariusz Rosati (dziś poseł klubu PO i szef Sejmowej Komisji Finansów), a także Bogusław Grabowski (w tej chwili prezes Skarbiec Asset Management Holding).

Przed południem premier Donald Tusk poinformuje o zmianach personalnych w składzie rządu. Wczoraj szef gabinetu nie chciał zdradzić szczegółów zapowiadanej od dłuższego czasu rekonstrukcji swojego gabinetu. Dystansował się też od medialnych doniesień na temat możliwych zmian.