Polskie władze niechętnie rozmawiają o inwigilacji. Trzy organizacje pozarządowe zadały blisko miesiąc temu 100 pytań o inwigilację władzom i instytucjom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo.

Pytania dotyczyły między innymi wiedzy o używanym przez amerykanów szpiegowskim systemie PRISM. Informacje o tym programie ujawnił Edward Snowden, były pracownik CIA i NSA.

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że wiele odpowiedzi związane z tym tematem budzi niepokój. Na przykład Urząd Komunikacji Elektronicznej przyznał, że nie dysponuje żadną wiedzą na temat pozyskiwania danych przez NSA czy monitorowania ruchu na polskim węźle internetowym. Jeszcze bardziej zaskakująca jest odpowiedź Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która na pytanie, od kiedy wie o programie PRISM, odpisała, że „informacja na temat prowadzonego przez NSA programu PRISM pochodzi ze źródeł otwartych”. Zdaniem Katarzyny Szymielewicz jeżeli jedna z najważniejszych agencji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo nie ma lepszych informacji niż doniesienia medialne to jest to niepokojące.

Z kolei Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że odpowiedzi jakich udzielił na przykład polski Parlament wskazują, że temat inwigilacji został zignorowany. Z przesłanych odpowiedzi wynika, że ani Sejm, ani Senat - wyjaśnia Barbara Grabowska - nie sprawowały żadnej kontroli nawet nad doniesieniami medialnymi o PRISM.

Reklama

Odpowiedzialne za tego typu sprawy nie zabrały się ani nie pojawiały się wnioski, by parlamentarzyści o tej sprawie chcieli rozmawiać. Wyjątkiem jest komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Część instytucji, które mają dbać o nasze bezpieczeństwo na razie nie udzieliła odpowiedzi na pytania o inwigilację, a niektóre służby w ogóle nie chcą podjąć tego tematu podkreśla Katarzyna Szymielewicz. Chodzi o Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, która nie przesłała żadnej odpowiedzi, nawet informującej o skorzystaniu z prawa do przedłużenia terminu.

Katarzyna Szymielewicz dodaje, że jeśli nadal będą milczeć, nie można wykluczyć złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Jak na razie na pytania o inwigilację nie odpowiedzieli: Prezes Rady Ministrów - poinformował, że udzieli odpowiedzi do 15 grudnia, Minister Spraw Wewnętrznych i Minister Spraw Zagranicznych poinformowali, że udzielą odpowiedzi do 14 grudnia. Agencja Wywiadu - ma udzielić odpowiedzi do 29 listopada, a Centralne Biuro Antykorupcyjne do 29 grudnia.