5 listopada wizytę w Polsce złoży amerykański Sekretarz Stanu John Kerry. Informację podaną przez Departament Stanu w Waszyngtonie potwierdziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

John Kerry spotka się z ministrami spraw zagranicznych i obrony Radosławem Sikorski i Tomaszem Siemoniakiem, z przedstawicielami biznesu i pojedzie do bazy w Łasku do stacjonujących tam amerykańskich żołnierzy.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski w rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że John Kerry będzie rozmawiał z polskimi politykami o polsko-amerykańskiej współpracy. Nie chciał jednak powiedzieć, czy w planie jest także rozmowa na temat sprawy amerykańskich podsłuchów.

„Główne tematy rozmów to wspólne projekty w sferze bezpieczeństwa, rozmowy o przyszłorocznym szczycie NATO. Będzie także dyskutowana kwestia wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii i działań demokratyzacyjnych w różnych regionach świata. Spotkanie będzie także okazją do wymiany poglądów na temat sytuacji międzynarodowej” - dodał rzecznik MSZ.

Jak dowiedziało się Polskie Radio ze źródeł dyplomatycznych, John Kerry rozpocznie wizytę od złożenia kwiatów na grobie Tadeusza Mazowieckiego. W niedzielę pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1989 roku ma spocząć na cmentarzu w Laskach koło Warszawy.

Wizyta Johna Kerry’ego w Polsce jest częścią 9-dniowej podróży amerykańskiego dyplomaty. Oprócz Warszawy, Kerry odwiedzi także Rijad, Jerozolimę, Betlejem, Amman, Abu Dabi, Algier oraz Rabat.