Sprawa inwigilacji przez amerykańskie służby specjalne nie będzie głównym tematem rozmów Johna Kerry'ego podczas jego wizyty w Warszawie. Tak mówi ambasador Rzeczpospolitej w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. Sekretarz stanu USA odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu.
Reklama

John Kerry przybędzie do Warszawy w poniedziałek wieczorem. We wtorek 5 listopada spotka się z ministrami spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Polska będzie jedynym krajem europejskim, który szef amerykańskiej dyplomacji odwiedzi podczas swojej podróży.

Według ambasadora Rzeczpospolitej w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa jest to znaczące. "W tym przypadku występujemy jako kraj, który dostarcza światu i naszemu sojusznikowi nie problemów, tylko rozwiązań" - powiedział ambasador Schnepf. Zaznaczył, że nie wie, czy zostanie poruszona sprawa inwigilacji przez amerykańskie służby specjalne. "Nie mamy w tej chwili pogłębionych dochodzeń w tej materii. To nie jest najważniejsza kwestia w naszych relacjach" - podkreślił.

Według ambasadora, główne tematy rozmów Johna Kerry'ego w Polsce to przyszłość NATO, współpraca gospodarcza, polityka wschodnia i sytuacja na Bliskim Wschodzie.