Kryzys budżetowy w USA zażegnany, ale tylko na chwilę. Fundamentalne problemy finansowe Ameryki nie zostały rozwiązane - ostrzega w rozmowie z IAR Piotr Kuczyński analityk Domu Inwestycyjnym Xelion.

Obie izby amerykańskiego parlamentu zatwierdziły porozumienie w sprawie podniesienia długu publicznego i zakończenia paraliżu administracji federalnej. W nocy polskiego czasu prezydent Barack Obama podpisał odpowiednią ustawę.

Piotr Kuczyński przypomina, że zawarte w Kongresie porozumienie przewiduje jedynie finansowanie działalności państwa do stycznia-lutego przyszłego roku.

Od 1 października administracja była w dużej części sparaliżowana, ponieważ Kongres nie przyjął budżetu. Ponadto dziś poziom długu publicznego ma osiągnąć 16,7 biliona dolarów - zapisany wcześniejszą ustawą górny limit zadłużenia. Piotr Kuczyński zwraca uwagę, że inwestorzy giełdowi w ostatnich dniach spokojnie reagowali na doniesienia z USA.

Reklama

Tymczasowy budżet ma obowiązywać do połowy stycznia. Wysokość zadłużenia zostanie określona na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie państwa do początku lutego. Do tego czasu mają się zakończyć negocjacje w sprawie długofalowego ograniczenia deficytu budżetowego USA.