Ministerstwo Informacji Białorusi pozbawiło licencji na prowadzenie działalności znane niezależne mińskie wydawnictwo „Łohwinau”.

Jako powód posłużyło uznanie przez białoruski sąd za ekstremistyczny album fotograficzny „Press-Foto 2011” wydrukowany przez to wydawnictwo. W albumie tym były pokazane zdjęcia między innymi opozycyjnej demonstracji białoruskiej opozycji po wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Białoruskie Ministerstwo Informacji uznało, że wydawnictwo „Łohwinau” dopuściło się poważnego naruszenia prawa w związku z wydaniem albumu „Press-Foto Białorusi 2011”. Ihar Łohwinau - właściciel wydawnictwa - zapowiedział, że w najbliższych dniach zwróci się do resortu z prośbą o zmianę decyzji. Jeśli to nie odniesie skutku to wydawnictwo zamierza na drodze sądowej bronić swych praw.

Wydawnictwo „Łohwinau” istnieje od 2000 roku. Znane jest z druku niezależnych książek. Właściciel tego wydawnictwa założył również w centrum Mińska księgarnię „Łohwinau” która jest miejscem spotkań niezależnych elit intelektualnych. W tej księgarni kilka dni temu otwarto stoisko z polskimi książkami.