Partnerstwo Wschodnie i Syria - to główne tematy rozpoczynającego się dziś (piątek, 6 września) spotkania szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej.

Rozmowy mają charakter nieformalny, weźmie w nich udział 28 ministrów spraw zagranicznych państw wspólnoty i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W sobotę dołączy do nich sekretarz stanu USA John Kerry.

Jak wyjaśnia rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki, dla naszego kraju szczególnie ważnym zagadnieniem jest sprawa zbliżenia z Unią państw Partnerstwa Wschodniego. Rzecznik MSZ dodaje, że jest to szczególnie istotne przed zaplanowanym na listopad szczytem Partnerstwa wschodniego w Wilnie. Marcin Bosacki zaznacza, że wszystkie państwa unijne liczą na sukces tego szczytu, to znaczy podpisanie umowy stowarzyszeniowej Unia - Ukraina, oraz parafowanie takich umów z innymi krajami Partnerstwa.

Reklama

Rzecznik MSZ dodaje, że dyskusje dotyczyć będą również polityki obronnej Unii, oraz najważniejszych wydarzeń na świecie. Najbardziej palącym, jak zaznacza, zagadnieniem jest sprawa syryjska. Tutaj kluczowym momentem będzie udział amerykańskiego szefa dyplomacji Johna Kerry'ego. Oprócz tego ministrowie spraw zagranicznych omówią przygotowania do grudniowej Rady Europejskiej, oraz Południowe Sąsiedztwo. Spotkania będą odbywać w Narodowej Galerii Sztuki i Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.