Premier Donald Tusk przybył do Berlina. Do stolicy Niemiec przyleciał na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel. Odbędzie się tam konferencja na temat zatrudnienia młodych w Europie.

Do Berlina zostali zaproszenie też prezydent Francji Francois Hollande, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy oraz Dalia Grybauskaite - prezydent Litwy kierującej obecnie pracami Unii.

Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, na spotkaniu będzie przyjęty dokument "Działania mające na celu wspieranie zatrudnienia młodzieży w państwach członkowskich". Koncentruje się on między innymi wokół kwestii promowania wejścia na rynek pracy, czasowych dopłat do pensji, pożyczek na preferencyjnych warunkach, staży w przedsiębiorstwach, pomocy w samozatrudnieniu czy programów wspierających rozpoczęcie kariery zawodowej.

Sprawę zatrudnienia młodych omawiano w ubiegłym tygodniu na unijnym szczycie. Premier Donald Tusk mówił wówczas, że Polska otrzyma w latach 2014 i 2015 około 2-ów miliardów złotych na walkę z bezrobociem wśród młodych oraz dodatkowe środki na ten cel w 2016 roku. Poinformował też, że rząd przygotowuje już konkretne projekty, które pozwolą skuteczniej walczyć z bezrobociem młodych ludzi. Według statystyk, w 27 krajach Unii Europejskiej bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi.