Wyprowadzanie Unii Europejskiej z kryzysu, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony- to główne tematy rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w Warszawie. Za godzinę do tej czwórki dołączą kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande.
Reklama

Miesiąc temu w Paryżu Donald Tusk mówił, że dla naszej części świata to "przełomowe spotkanie". Podkreślił, że zaangażowanie prezydenta Francji miało tu wielkie znaczenie.

Minister do spraw europejskich Piotr Serafin poinformował, że rozmowy będą poświęcone między innymi sprawom gospodarczym. "Najgorsze, jeśli chodzi o kryzys w strefie euro, już za nami, ale nie ma odpowiedzi, co dalej i jak budować w Europie wzrost" - mówił. Politycy mają rozmawiać także o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony. W tym zakresie- jak mówił Piotr Serafin, w grudniu tego roku Rada Europejska powinna dać kolejne nowe impulsy do rozwoju wspólnej polityki. Podkreślił, że spotkanie w Warszawie pełni rolę przygotowawczą dla tego wydarzenia.

Podczas szczytu zostaną poruszone kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i programem Partnerstwa Wschodniego.
Z przywódcami spotka się także prezydent Bronisław Komorowski, który podejmie ich uroczystym obiadem.