Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznaje - dostęp do pediatrów e jest utrudniony. Dlatego przedstawia wstępne propozycje dotyczące opieki ratunkowej dla najmłodszych. Zapowiedział zmianę zasad pracy pediatrów - tak by zapewnić dostęp małego pacjenta do pediatrów w pełnym wymiarze czasu, a więc w nocy jak i podczas świąt.

Zdaniem Bartosza Arłukowicza, należy zaproponować inny system dostępu do pediatry, szczególnie w nocy i w święta. Zmiana miałaby polegać na możliwości dostępu do lekarzy pediatrów w pełnym wymiarze.

W maju rozpoczną się szkolenia dla dyspozytorów pogotowia - zapowiada minister zdrowia. To reakcja resortu na ostatnie przypadki śmierci dzieci, którym nie udzielono na czas odpowiedniej pomocy medycznej.

Bartosz Arłukowicz powiedział, że wstępne wyniki kontroli, którą przeprowadzono po śmierci 2,5 - letniej Dominiki wykazały, iż w placówce, gdzie powinno być trzech lekarzy, był tylko jeden - informuje Informacyjna Agencja Radiowa.

Inne zasady dostępu do pediatrów

W związku z tym minister planuje zmiany w funkcjonowaniu opieki lekarskiej nad dziećmi, szczególnie w nocy i w święta.

Miałyby one polegać na możliwości dostępu do lekarzy pediatrów w pełnym wymiarze. Ministerstwo chce, by w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej rodzice mogli zapisać swoje dziecko do pediatry, a nie do lekarza pierwszego kontaktu. Bartosz Arłukowicz dodał, że skieruje propozycje w tej sprawie do NFZ.

Priorytet dla pediatrów i geriatrów na uczelniach medycznych

Minister zapowiedział też, że na uczelniach medycznych specjalizacje pediatryczne i geriatryczne będą traktowane priorytetowo, tak, by można było wykształcić jak najwięcej takich lekarzy. Zdaniem Arłukowicza, obecnie jest za mało pediatrów. Minister zdrowia zapowiedział też opracowanie jednakowych modeli podejmowania decyzji o udzieleniu pomocy przez pogotowie.