W Watykanie nie ma jeszcze tylko 12 kardynałów - ze 115 uprawnionych do udziału w konklawe. Poinformowano o tym po pierwszej sesji plenarnej Kolegium Kardynalskiego, które zajmuje się od dziś przygotowaniami do wyboru następcy Benedykta XVI.

W pierwszej kongregacji generalnej, która rozpoczęła się o 9.30 i zakończyła trzy godziny później, udział wzięło łącznie 142 członków kolegium kardynalskiego, w tym 103 elektorów. Jak wiadomo, dopiero wtedy, gdy będą już na miejscu wszyscy potencjalni uczestnicy wyboru nowego papieża, a jest ich 115-tu, zapadnie decyzja o dacie rozpoczęcia konklawe. Kwestia ta zostanie rozwiązana w najbliższych dniach, powiedział ksiądz Federico Lombardi.

"Są tacy, którzy chcą, by przystąpić do niego szybko. Są tacy, którzy woleliby natomiast poświęcić więcej czasu na dyskusję. Ta sprawa musi dojrzeć. Problem ten jest aktualny, ale nie zapadła jeszcze żadna decyzja w tej materii" - dodał.

Postanowiono natomiast, że kolegium kardynalskie wystosuje specjalne przesłanie do papieża emeryta Benedykta XVI. Po południu odbędzie się drugie posiedzenie kardynałów, nie przewidziano po nim jednak żadnego briefingu.