W Watykanie ruszyły przygotowania do konklawe. W najbliższych dniach 115 kardynałów ma wybrać następcę Benedykta XVI. Obecny papież przechodzi dzisiaj na emeryturę. Jest pierwszym od siedmiuset lat papieżem, który dobrowolnie rezygnuje ze stanowiska.

Okres "sede vacante" rozpocznie się w Kościele o godzinie 20.00, ale przygotowania do wyboru nowego papieża rozpoczęły się już kilka dni temu. Jak mówi Polskiemu Radiu ksiądz Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu, intensywne prace trwają w miejscach, w których kardynałowie będą obradować oraz mieszkać.

Kaplica Sykstyńska, gdzie będą toczyć się obrady, została wyłączona z ruchu turystycznego. Podobnie Dom świętej Marty, gdzie kardynałowie będą mieszkać. "Stali mieszkańcy już go opuścili” - powiedział ksiądz Ptasznik.

Według konstytucji apostolskiej wydanej przez Jana Pawła II, konklawe powinno rozpocząć się między piętnastym a dwudziestym dniem po ustąpieniu lub śmierci papieża. W ostatnich dniach Benedykt XVI zdecydował jednak, że termin ten może zostać przyspieszony. Watykaniści przypuszczają, że konklawe rozpocznie się około 10 -15 marca.