Instytut Panięci Narodowej ustalił miejsce pochówku legendy polskiego podziemia niepodległościowego - rotmistrza Witolda Pileckiego - podała "Rzeczpospolita". Polski bohater, zamordowany przez komunistycznych oprawców, został pochowany na tak zwanej Łączce na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Dotychczas miejsce jego pochówku było nieznane, badacze jedynie przypuszczali, gdzie pogrzebano ciało rotmistrza.

IPN oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wspólnie prowadzą duży projekt badawczy, którego celem jest zidentyfikowanie ofiar stalinowskiego terroru w Polsce. Latem na Powązkach przeprowadzono ekshumację ponad stu ciał. Krzysztof Szwagrzyk z IPN-u mówi, że po pół roku badań naukowcy mają pewność, że prędzej czy później natkną się na Powązkach na ciało rotmistrza Pileckiego. Tłumaczy, że bezpieka grzebała tam ofiary już od wiosny 1948 roku, a rotmistrz został zgładzony w maju 1948 roku.

W grudniu IPN ujawnił, że zidentyfikował trzy pierwsze ofiary. To Edmund Zbigniew Bukowski, Eugeniusz Smoliński oraz kapitan Stanisław Łukasik pseudonim Ryś. Naukowcy zidentyfikowali także kolejne osoby. O wynikach badań mają poinformować w marcu.