Kolejnych 18 posterunków policji zostanie zlikwidowanych od 1 stycznia na terenie 4 powiatów woj. mazowieckiego. Przestaną istnieć m.in. wszystkie posterunki działające w ramach komendy policji w Siedlcach. W ich miejsce powstaną 3 komisariaty - podała policja.

Od 1 stycznia planowana jest restrukturyzacja komendy w Siedlcach, Ostrowi Mazowieckiej, Grójcu i Żurominie.

Jak poinformował PAP w piątek January Majewski z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, zmiany te polegać będą na likwidacji 18 posterunków policji i utworzeniu 3 komisariatów. Np. zlikwidowane zostaną wszystkie posterunki działające w strukturach Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. W ich miejsce utworzone będą trzy czynne przez całą dobę komisariaty w miejscowościach: Mordy, Mokobrody i Skórzec. Dodatkowo w dwóch miejscowościach utworzone zostaną specjalne sześcioosobowe zespoły, w których oprócz dzielnicowych znajdą się policjanci zajmujący się pracą dochodzeniową.

Zmiany w kolejnych powiatowych komendach policji mają być przeprowadzone do połowy 2013 r.

Reorganizacja nie oznacza redukcji etatów. "Policjanci nadal będą pełnili służbę na tych terenach, gdzie do tej pory znajdowały się posterunki. Zmieni się tylko siedziba policji" - zaznaczył Majewski.

Policja uzasadnia zmiany potrzebą optymalizacji zarządzania kadrami. Komendant Główny Policji gen. Marek Działoszyński zapowiadał wcześniej, że reorganizacja ma przynieść poprawę skuteczności planowania, organizacji i zarządzania służbami oraz optymalne korzystanie ze sprzętu i radiowozów.

Od połowy grudnia - w ramach reorganizacji przeprowadzonej przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu - zlikwidowano już 30 posterunków na terenie 9 powiatów, a w ich miejsce utworzono 5 komisariatów.