W sobotę, a szczególnie w niedzielę kierowcy w Warszawie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu i wyłączaniem głównych ulic. Większość problemów będzie związana z obchodami Święta Niepodległości i zaplanowanymi na niedzielę demonstracjami.

Jak poinformował w piątek stołeczny ratusz, w sobotę i niedzielę ze względu na centralne uroczystości na pl. Piłsudskiego zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Wierzbowa, Focha, Moliera i Ossolińskich. Ratusz spodziewa się, że te ulice będą niedostępne dla kierowców w sobotę od godz. 17 do 20 oraz w niedzielę od godz. 10 do 14. Autobusy komunikacji miejskiej będą kursować objazdami.

Po niedzielnej uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza ulicami Warszawy ma przejść marsz "Razem dla Niepodległej" organizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Kancelarię Prezydenta. Od ok. godz. 13.15 do ok. 15.30 zamknięte dla pojazdów będzie jego trasa: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie do Belwederu, a także ul. Bagatela. Zamykane mają być też ulice poprzeczne na trasie przemarszu. Ratusz zapewnia, że ruch będzie wstrzymywany tuż przed dojściem demonstracji i wznawiany zaraz po jej przejściu.

W wielu miejscach, w pobliżu których odbędą się uroczystości państwowe i marsz "Razem dla Niepodległej", w sobotę i niedzielę nie będzie można parkować samochodów.

Oprócz tego marszu na niedzielę zapowiedziano też dwie większe demonstracje, które mogą zatamować ulice: prawicowy Marsz Niepodległości oraz lewicową manifestację antyfaszystowskiej koalicji Porozumienie 11 Listopada. Ratusz nie podaje, jakimi konkretnie trasami przejdą demonstranci, ale zapewnia, że trasy te nie krzyżują się. Jednocześnie ratusz ostrzega, że należy się spodziewać znacznych utrudnień w ścisłym centrum miasta: okolicach Traktu Królewskiego, ronda Dmowskiego, ul. Zamenhofa, ul. Marszałkowskiej, Al. Ujazdowskich oraz al. Niepodległości.

Ponieważ zarówno marsz "Razem dla Niepodległej", jak i demonstracja lewicowa mają przejść Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem, stołeczny ratusz spodziewa się, że te ulice będą zamknięte przez całą niedzielę. "W mojej ocenie Nowy Świat będzie wyłączony od godzin rannych do godzin późnopopołudniowych" - powiedziała w piątek dyrektor biura bezpieczeństwa w stołecznym ratuszu Ewa Gawor. Z kolei dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta zapowiedział, że autobusy jeżdżące tą trasą zostaną skierowane na objazdy.

Część Krakowskiego Przedmieścia ma zostać zamknięta także w sobotę wieczorem, ze względu na demonstrację w 31 miesięcy od katastrofy smoleńskiej.

Policja zapowiada, że w niedzielę będzie zamykać i otwierać ruch na ulicach w centrum miasta w zależności od rozwoju sytuacji. "Utrudnienia w ruchu drogowym w głównej mierze dotyczą ścisłego centrum miasta. Tam na pewno kierowcom nie będzie łatwo. Ten ruch wstrzymywany na ulicach, którymi będą przemieszczać się uczestnicy poszczególnych zgromadzeń, postaramy się wstrzymywać tylko na czas przejścia tych zgromadzeń" - zapowiedział w piątek rzecznik komendanta stołecznego policji asp. Mariusz Mrozek.

Dodał, że należy się liczyć z tym, że będą problemy z przedostaniem się do mostów na Wiśle. Policja zaleca trasy przez most Łazienkowski lub północną część miasta.

Natomiast Ruta powiedział, że w zależności od sytuacji w niedzielę po południu ruch tramwajowy ma zostać ograniczony lub zawieszony na ul. Marszałkowskiej, a autobusy kursujące w tym rejonie mają zostać skierowane na objazdy. Ruta dodał, że zapewne na godzinę wyłączone zostaną z ruchu także Al. Jerozolimskie.

Utrudnienia zapowiadane są też w ciągu al. Jana Pawła II - ul. Chałubińskiego - al. Niepodległości między ul. Stawki a Rakowiecką. O godz. 11 rozpocznie się tam XXIX Bieg Niepodległości. Już od godz. 6 rano z ruchu ma być wyłączona al. Jana Pawła II między rondem Zgrupowania AK "Radosław" a ul. Anielewicza oraz ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej. Trasą biegu także nie będą kursować tramwaje. W miarę możliwości policjanci mają przepuszczać auta ulicami poprzecznymi.

W sobotę i niedzielę na objazdy mają trafić też autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej. Przez cały weekend, ze względu na remont, nie będą jeździły tramwaje na trasie W-Z między al. Jana Pawła II a ul. Jagiellońską. W zamian ZTM uruchomi dwie zastępcze linie autobusowe.

W niedzielę planowe zmiany w organizacji ruchu będą wynikały z XXIV Biegu Niepodległości w ciąg al. Jana Pawła II - ul. Chałubińskiego - al. Niepodległości. "Praktycznie od godzin porannych planowane jest do godz. 15 ruch tramwajowy zostanie skierowany na objazdy - głównie na ul. Marszałkowską, jak również niektóre tramwaje na ul. Towarową" - powiedział w piątek dyrektor stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta.

W niedzielę od godz. 8 w Komendzie Stołecznej Policji będzie działała specjalna infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym. Jej numer to 22 60-38-038. "Tam policjanci będą informować o tym, które ulice aktualnie właśnie są z ruchu wyłączone. Będą zalecać objazdy. Postaramy się również na bieżąco te informacje przekazywać za pośrednictwem środków masowego przekazu. Bieżące informacje będą również na naszej stronie internetowej" - zapowiedział rzecznik KSP. Informacje o zmianach w komunikacji miejskiej mają być na bieżąco udostępniane również na stronie internetowej ZTM.