Słynny rockman Bruce Springsteen wystąpił w czwartek w Palmie, w stanie Ohi,o na wiecu poparcia dla reelekcji prezydenta Baracka Obamy. Ohio to kluczowy "swing state", jeden ze stanów, w którym szanse Obamy i Mitta Romneya są wyrównane.

Do niedawna w sondażach zdecydowanie prowadził tam prezydent, ale republikański kandydat zbliżył się do niego.

Przed występem Springsteena przemówienie wygłosił były prezydent Bill Clinton. Podobnie jak na niedawnej konwencji Demokratów, przypomniał, że Obama uratował od bankructwa przemysł samochodowy, którego wiele firm znajduje się w Ohio.

Springsteen popierał Obamę już w kampanii w 2008 r. W czwartek podkreślił, że sam pochodzi z robotniczej rodziny i zaśpiewał m.in. swoją piosenkę "Youngstown", która opowiada o hutnikach w małym miasteczku w Ohio. Wykonał też takie przeboje jak "The Promised Land" i "No Surrender".

Przeważająca większość gwiazd muzyki pop i filmu popiera Obamę, tak jak w przeszłości popierała poprzednich demokratycznych kandydatów na prezydenta.

Aktorzy i reżyserzy z Hollywood zbierają fundusze na kampanię Obamy i często agitują za nim na spotkaniach z fanami. Szczególnie aktywni na tym polu są: Madonna, Sean Penn, Barbra Streisand i reżyserzy Michael Moore i Rob Reiner.

Madonna zapowiedziała niedawno, że jeśli Obama zostanie ponownie wybrany rozbierze się na scenie. Sean Penn uczestniczył w wielu demonstracjach antywojennych, m.in. przeciw wojnie w Iraku.

Ze znanych postaci Hollywood Republikanów i Romneya popierają znany z drugorzędnych filmów akcji Chuck Norris i ostatnio wybitny aktor i reżyser Clint Eastwood.

Wystąpienie Eastwooda na konwencji Republikanów na Florydzie spotkało się jednak z mieszanym przyjęciem. Ponad 80-letni aktor przemawiał do pustego krzesła, które miało wyobrażać Obamę, a właściwie brak przywództwa ze strony prezydenta. Improwizując, mówił jednak dość niezbornie.

W przeszłości najbardziej znanym fanem Republikanów był nieżyjący już legendarny aktor Charlton Heston, odtwórca m.in. roli Mojżesza w opartej na Biblii hollywoodzkiej produkcji "Dziesięcioro Przykazań".

Republikanów popiera także Ion Voight, znany z tytułowej roli w filmie "Nocny kowboj" z 1969 r., a ostatnio m.in. z roli Jana Pawła II w telewizyjnej biografii polskiego papieża. Jest ojcem czołowej obecnie gwiazdy filmowej Angeliny Jolie.

Republikaninem jest Arnold Schwarzenegger, popularny "Terminator", który jednak sam wybrał karierę polityczną - był do niedawna gubernatorem Kalifornii.

Bastionem konserwatystów w świecie kultury amerykańskiej są muzycy country, popularni zwłaszcza na południu i zachodzie USA.