Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował w czwartek, że zwrócił się do CBA o zbadanie kontaktów byłego wiceprezydenta miasta Michała Janickiego z częścią przedsiębiorców realizujących imprezy na stadionie miejskim.

Dutkiewicz odwołał Janickiego z funkcji swojego zastępcy 2 października. W czwartek podczas sesji Rady Miasta prezydent przypomniał powody swojej decyzji. "Było ich kilka. Przede wszystkim chodzi o utratę zaufania. Powodem był również brak rozliczeń dwóch imprez zorganizowanych na stadionie, a więc Polish Masters i koncertu zespołu Queen oraz brak nadzoru nad stadionem" - mówił Dutkiewicz.

Według magistratu dwie firmy, które na zlecenie miasta przygotowywały imprezy - Polish Masters i koncertu zespołu Queen - do tej pory nie rozliczyły się z 14 mln zł, przekazanych im przez miasto.

Dutkiewicz dodał, że Janicki odpowiadał za całokształt spraw związanych ze stadionem. "Odpowiadał za nadzór nad stadionem i za nadzór nad imprezami" - podkreślił.

Prezydent poinformował, że jest jeszcze jeden aspekt pracy Janickiego, o którego zbadanie zwrócił się do CBA. "Od pewnego czasu dochodziły do nas informacje o bardzo ścisłych i osobistych kontaktach mojego byłego zastępcy z częścią przedsiębiorców realizujących imprezy związane z Euro, a także organizowane na stadionie po mistrzostwach (...) Mam wątpliwość, czy ze względu na czystość sytuacji, tak ścisłe, prywatne kontakty są właściwe. W wykonywanej przez nas wszystkich pracy, równie ważne jak przepisy i prawo jest przestrzeganie niepisanych zasad i dobrych obyczajów" - mówił.

PAP nie udało się w czwartek skontaktować z Janickim. Wcześniej w rozmowie z PAP przekonywał, że był odpowiedzialny za nadzorowanie przebiegu imprez, a nie za sprawy związane z umowami i ich rozliczaniem. "Na wyraźne polecenie Dutkiewicza za umowy i rozliczenie był odpowiedzialny skarbnik miejski" - mówił Janicki.

Janicki domagał się również przeprosin od Dutkiewicza i sprostowania - jak twierdził - nieprawdziwych informacji dotyczących powodów jego odwołania. Zapowiadał również pozew sądowy, jeśli nie zostanie przeproszony.

Wcześniej Dutkiewicz poinformował, że zleci prof. Michałowi Kuleszy, prawnikowi i ekspertowi w dziedzinie samorządów audyt spraw związanych z wrocławskim stadionem miejskim. Wniosek o kontrolę dotyczącą organizacji imprez na stadionie miejskim magistrat złożył również do NIK.