"Solidarna Polska z uznaniem przyjmuje odważne i dalekowzroczne działania polskiego Kościoła, służące pojednaniu Polaków i Rosjan" - napisał Zbigniew Ziobro w oświadczeniu Solidarnej Polski związanym z wizytą w Polsce patriarchy Cyryla I. Oświadczenie zostało wydane "w związku z ostatnimi wystąpieniami największej partii opozycyjnej i kierownictwa Gazety Polskiej". Chodzi o reakcję Jarosława Kaczyńskiego na ostatnie wypowiedzi abp. Józefa Michalika.

"Współczesna Europa coraz silniej odrzuca wartości chrześcijańskie a lewicowo-liberalna poprawność polityczna agresywnie kwestionuje chrześcijańską tożsamość naszej cywilizacji. Współpraca Kościoła Katolickiego i rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest więc odpowiedzią na wyzwania naszych czasów i stanowi realizację planów i marzeń naszego wielkiego rodaka-papieża, błogosławionego Jana Pawła II" - pisze Ziobro w oświadczeniu, które publikuje Wprost.pl.

Ziobro zaznacza, że jego partia "wspiera działania Kościoła Katolickiego w Polsce na rzecz pojednania polsko-rosyjskiego". "Oczywiście do zbliżenia pomiędzy narodami potrzebny jest i czas, i wola drugiej strony" - dodaje i przypomina, że posłowie jego partii "zgłosili projekt uchwały Sejmu o powołaniu Wysokiej Komisji Obywatelskiej ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej".

Reklama

"Chodziło o to, aby ponadpartyjna komisja z udziałem zagranicznych ekspertów i wsparciem międzynarodowych instytucji mogła w sposób rzetelny i profesjonalny wyjaśnić tę sprawę" - wyjaśnia lider Solidarnej Polski. Ziobro podkreśla, że jego partia "była za to niesprawiedliwie atakowana", m.in. przez "Gazetę Polską". "Dlatego z uznaniem przyjmuję słowa przewodniczącego KEP (Józefa Michalika - red.), który odniósł się do środowisk politycznych przyjmujących w zasadzie za udowodnioną hipotezę zamachu" - pisze Ziobro.

"Są to słowa potrzebne i ważne, w żadne sposób nie uwikłane w bieżące gry i konflikty polityczne. Zarzut morderstwa zaplanowanego przez obce państwo we współpracy z własnym rządem można stawiać tylko wtedy, gdy są na to twarde i niezbite dowody, a takich nie ma. Obecnie należy uczynić wszystko, aby rzetelnie i profesjonalnie badać przyczyny katastrofy smoleńskiej" - podsumowuje Ziobro i stwierdza, że "abp Józef Michalik został tak brutalnie i niesprawiedliwie zaatakowany".

"Apeluję do wszystkich partii prawicowych o zdystansowanie się wobec tych ataków" - kończy swój apel lider Solidarnej Polski.