Szanse 30-letniego Dołęgi zwiększyły się po tym, jak z rywalizacji wycofali się jego dwaj groźni konkurenci. Rosjanie Chadżimurat Akkajew i Dmitrij Kłokow wymieniani byli jako główni rywale Dołęgi w walce o olimpijskie złoto. W tej sytuacji pochodzący z Łukowa (lubelskie) zawodnik uważany jest za faworyta wagi 105 kg. Cztery lata temu w Pekinie zajął czwarte miejsce, przegrywając brąz minimalnie wagą ciała. W tej samej kategorii wystąpi drugi Polak Bartłomiej Bonk (godz. 20).

O tej samej godzinie rozpocznie się finał w skoku o tyczce kobiet. Rogowska ma już w dorobku medal olimpijski - osiem lat temu w Atenach sięgnęła po brąz (4,70). W 2008 roku w Pekinie uplasowała się na dziesiątej pozycji (4,45).

Poniedziałkowe starty Polaków rozpoczną siatkarze, którzy z Australią rozegrają ostatni mecz grupowy (godz. 10.30). By być pewnymi pierwszego miejsca w grupie A, muszą wygrać 3:0. Wówczas trafią na czwartą ekipę grupy B, czyli prawdopodobnie na Niemców lub Serbów.

Wieczorem natomiast siatkarze plażowi Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel zagrają w 1/4 finału z Brazylijczykami Alisonem Cerutti i Emanuelem Rego.

Przed południem eliminacje w swoich konkurencjach rozpoczną polscy lekkoatleci. Piotr Małachowski i Robert Urbanek wystartują w grupie A w rzucie dyskiem. Z kolei w eliminacjach na 800 m Marcin Lewandowski pobiegnie w pierwszej serii, a Adam Kszczot w czwartej. W pierwszej serii eliminacyjnej na 1500 m wystartuje Renata Pliś. W eliminacjach w grupie B w rzucie dyskiem rywalizował będzie Przemysław Czajkowski. Wieczorem natomiast Anna Kiełbasińska pobiegnie w eliminacjach rywalizacji na 200 m. Z kolei Anna Jesień wystartuje w półfinale biegu 400 m przez płotki.

W poniedziałek wystartują dwaj polscy zapaśnicy. W stylu klasycznym Damian Janikowski będzie rywalizował w kat. 84 kg, a Łukasz Banak w kat. 120 kg.

Tego dnia odbędą się pierwsze zawody w kajakarstwie. W eliminacjach kanadyjkowych jedynek na 1000 m wystartuje Piotr Kuleta, a Aneta Konieczna, Beata Mikołajczyk, Marta Walczykiewicz i Karolina Naja będą rywalizowały w sprincie czwórek na 500 m.

W żeglarstwie Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek wystartują w wyścigach 13. i 14. w klasie 49er. Natomiast Małgorzata Wojtyra będzie rywalizowała w kolarstwie torowym w konkurencji omnium.