Bartosz Kownacki i Mariusz Orion Jędrysek wystąpili z klubu Solidarnej Polski. Obaj poinformowali PAP, że na razie nie przechodzą do PiS; najprawdopodobniej będą posłami niezależnymi.

Na późniejszej konferencji prasowej Kownacki powiedział, że rozważa trzy możliwości: pozostanie posłem niezależnym, powołanie koła parlamentarnego lub powrót do PiS.

Wyraził też nadzieję, że zechce się z nim spotkać przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak - "jak również pan prezes Kaczyński". "Od tej rozmowy uzależniam moje dalsze decyzje" - podkreślił.

Z kolei Mariusz Orion Jędrysek podkreślił, że jest posłem niezależnym i będzie szukał poparcia dla ustaw, które złożył wcześniej jako poseł Solidarnej Polski. "Jestem w Sejmie przede wszystkim po to, by pracować merytorycznie, a politykiem jestem tyle, ile muszę" - dodał na konferencji.

Kownacki opuścił Solidarną Polskę po tym, jak w czwartek wieczorem zarząd SP postanowił zawiesić go na pół roku w prawach członka partii.

"W czwartek wieczorem wystąpiłem z klubu SP w związku z decyzją zarządu Solidarnej Polski o moim zawieszeniu. Nie złożyłem żadnego wniosku o wejście do klubu PiS. Jestem w tym momencie niezależnym posłem. Dziś wydam oświadczenie w tej sprawie" - mówił w piątek PAP Kownacki.

Według władz Solidarnej Polski, Kownacki w wypowiedziach publicznych w ostatnich kilku dniach zapowiadał możliwość opuszczenia klubu SP oraz wyprowadzenia z niego pięciu posłów, celem założenia własnego koła parlamentarnego. Zdaniem liderów partii stanowi to oczywiste działanie na szkodę SP.

Z kolei Jędrysek poinformował marszałek Sejmu o wystąpieniu z klubu SP. "W czwartek tuż przed godz. 22 złożyłem wniosek u marszałek Sejmu o wystąpienie z klubu SP. Zrobiłem to tylko dla tego, że poza moimi plecami, po cichu chciano mnie usunąć z sejmowej komisji ochrony środowiska. Jedyne co mogłem zrobić, to wyjść z klubu SP. Od wczoraj zatem jestem niezależnym posłem i nim pozostanę póki co" - powiedział PAP w piątek Jędrysek.

Informację o opuszczeniu przez Jędryska Solidarnej Polski potwierdziła w piątek rano marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która podkreśliła, że ma problem z wnioskiem klubu SP o wycofanie go z komisji.

"Prof. Jędrysek został zawnioskowany, że ma być wycofany z komisji ochrony środowiska. Ale już nie jest członkiem klubu Solidarna Polska, w związku z tym klub nie ma prawa go wycofać. Jest posłem niezależnym, muszę to rozstrzygnąć" - powiedziała w piątek rano Kopacz dziennikarzom w Sejmie.

W piątek mija termin, do kiedy politycy, którzy opuścili PiS, mogą powrócić do tej partii

W połowie czerwca komitet polityczny PiS przyjął uchwałę, w której podkreślono, że politycy Solidarnej Polski do 27 lipca mają czas na powrót w szeregi PiS; jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli kandydować w wyborach z list partii Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy PiS, z którymi rozmawiała w czwartek PAP, liczą na powrót kilku posłów Solidarnej Polski. Zdaniem SP ultimatum Jarosława Kaczyńskiego miało na celu wyprowadzenie 5-7 posłów i rozbicie klubu SP w parlamencie. Jak twierdzą liderzy SP, "nic z tych szumnych zapowiedzi nie zostało", a klub będzie dalej funkcjonował.