Kilkadziesiąt nowych wniosków o odszkodowanie za podsłuchiwanie rozmów telefonicznych przez koncern medialny Ruperta Murdocha wpłynęło do Wysokiego Sądu w Londynie. Opublikowano listę 46 spośród blisko stu osób, które pozwały giganta mediów.

Wśród sportowców, celebrytów i innych mniej znanych osób, które podsłuchiwać mieli dziennikarze News Group Newspapers wymienia się m. in. napastnika Manchester United i futbolowej reprezentacji Anglii Wayne'a Rooneya, żonę byłego premiera Tony'ego Blaira - Cherie, byłego lokaja księżnej Diany Paula Burrella, Teda Beckhama - ojca znanego piłkarza Davida i aktora Jamesa Nesbitta.

Na liście osób, które padły ofiarą hakerów koncernu, w którego skład wchodził nieukazujący się od lipca 2011 roku tabloid "News of the World", będący pierwszym ogniwem łańcucha skandali nazwanych aferą podsłuchową, znajduje się też lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), europoseł Nigel Farage.

Wielu spośród skarżących było mimowolnymi bohaterami skandali obyczajowych, w których specjalizował się "NotW".

Jest to tzw. drugi rzut wniosków o odszkodowania; niektóre roszczenia zostały uregulowane wcześniej, w większości na drodze ugody pozasądowej.

Nazwiska te wyszły na jaw podczas piątkowego posiedzenia sądu, które miało charakter proceduralny. Sędzia Geoffrey Vos wraz z adwokatami pokrzywdzonych zastanawiał się nad metodami postępowania w kolejnych, podobnych do siebie sprawach.

Vos wyraził zdziwienie, że około stu pokrzywdzonych reprezentowanych jest przez 55 różnych kancelarii adwokackich, co winduje koszty postępowania.

Cytowany przez BBC adwokat Hugh Tomlinson powiedział, że policja skontaktowała się jak dotąd z 1892 osobami spośród 4791 potencjalnych pokrzywdzonych, którym hakerzy pracujący na zlecenie "NotW" włamało się do skrzynek głosowych.

Datę rozprawy sądowej dla nowej grupy pokrzywdzonych, o ile ich roszczenia nie zostaną uregulowane w drodze ugody pozasądowej, wyznaczono na luty 2013 roku. Niektórzy spośród skarżących zastrzegli sobie anonimowość.