Niedawny przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego zasiądzie we władzach Solidarnej Polski. Tadeusz Cymański pokieruje Radą Programową - ujawnia "Rzeczpospolita".

Solidarna Polska wybrała władze, które mają kierować ugrupowaniem do kongresu założycielskiego nowej partii. Na czele nowego ugrupowania stanął europoseł Zbigniew Ziobro. Wedle ustaleń dziennika, w dziewięcioosobowym zarządzie znalazł się poseł Ludwik Dorn. "Rzeczywiście, jestem w zarządzie SP, ale jako doradca" - mówi Ludwik Dorn.

Rodząca się partia wybrała też Radę Polityczną tworzoną przez jej 20 posłów i szefów okręgów. Ma ona odpowiadać za wyznaczanie kierunków aktywności ugrupowania. Nieoficjalnie wiadomo, iż europoseł Tadeusz Cymański stanie na czele Rady Programowej. Tymczasowe władze SP mają funkcjonować do końca marca. Wtedy odbędzie się kongres założycielski nowej partii.

Pierwotnie miało do niego dojść w lutym, a z ziobrystami miała się wówczas połączyć Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka. "Rozmowy trwają, idą w dobrym kierunku" - zapewnia Lech Łuczyński, sekretarz generalny Prawicy RP. W kuluarach SP mówi się, że porozumienie między tymi formacjami może zostać zawarte na przełomie stycznia i lutego.

Nawet jeśli tak się stanie, to wbrew wcześniejszym planom decyzja o zjednoczeniu raczej nie zostanie ogłoszona na kongresie. Według informatorów gazety działacze chcieliby z niej uczynić "mocne medialne wydarzenie półrocza".