Sprzedaż kolejek linowych na Kasprowy Wierch prywatnemu inwestorowi może spowodować negatywne skutki dla tamtejszej przyrody - uważa minister środowiska, który skierował w tej sprawie pismo do szefa resortu infrastruktury.

Biuro prasowe Ministerstwa Środowiska przesłało w piątek PAP stanowisko resortu w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych (PKL), do których m.in. należy kolej linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch oraz dwie koleje krzesełkowe w Dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej. Koleje te znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). 100 proc. akcji PKL ma być sprzedane w ofercie publicznej. Transakcja powinna dojść do skutku w 2012 r.

Zdaniem ministra środowiska, sprzedaż kolejek linowych na Kasprowy Wierch prywatnemu inwestorowi może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania rozwojem infrastruktury narciarskiej na terenie parku narodowego, co może spowodować negatywne skutki dla przyrody.

"Celem podmiotu prywatnego będzie, bowiem przede wszystkim chęć osiągnięcia zysku w wyniku prowadzonej działalności. Powyższe może jednak stać w sprzeczności z celem istnienia Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdyż rozwój infrastruktury będzie powodował określone zagrożenia dla chronionych zasobów przyrodniczych tego terenu" - czytamy w liście resortu środowiska skierowanym do Ministerstwa Infrastruktury.

Reklama

Minister środowiska zwrócił uwagę, że konstytucja nakazuje dbanie o przyrodę, szczególnie w obszarze chronionym, jakim jest park narodowy. Minister zauważył jednocześnie, że dbanie o przyrodę nie oznacza, braku jakichkolwiek inwestycji na obszarach chronionych, jednak w przypadku parku narodowego, wszelkie inwestycje muszą być poprzedzone szczegółowymi badaniami oddziaływania na środowisko.

Obecnie przygotowywany jest prospekt emisyjny PKL

W liście skierowanym do resoru infrastruktury, minister środowiska prosił o rozważenie możliwości przeprowadzenia prywatyzacji PKL w sposób umożliwiający sprawowanie nadzoru państwa nad nowym właścicielem tak, by nie doszło do deprecjacji chronionych walorów przyrodniczych Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W odpowiedzi na pismo, Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że niezależnie od akcjonariatu, PKL są i będą zobligowane do stosowania przepisów, w tym dotyczących ochrony środowiska.

Obecnie przygotowywany jest prospekt emisyjny PKL. Na razie nie jest znana wartość spółki. Jak nieoficjalnie dowiedział się PAP, wartość PKL może zostać wyceniona od 300 do 500 mln zł. Chęć zakupu akcji PKL zadeklarowała największa firma z branży turystycznej na Słowacji - Tatry Mountain Resorts.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r.; są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.