Polak zdobył w stolicy Finlandii jedną z trzech trzecich nagród, o wartości 3,5 tys. euro - poinformował w przesłanym PAP komunikacie Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci - organizator polskich eliminacji unijnego konkursu.

Miśkiewicz napisał pracę pod tytułem Urok zbioru "mi" na temat szczególnych własności pewnego zbioru punktów na płaszczyźnie. Laureat studiuje matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, ale pracę - zgodnie z regulaminem konkursu - napisał jeszcze w liceum.

Do tegorocznego finału prestiżowego konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists - EUCYS) dotarło 87 projektów z 38 krajów, w tym: 19 z biologii, 8 z chemii, 6 z ekologii, 14 z fizyki, 8 z informatyki, 10 z matematyki, 6 z medycyny, 3 z nauk społecznych i 13 z techniki.

Trzy pierwsze miejsca i nagrody po 7 tys. euro przyznano młodym badaczom z Irlandii, Litwy i ze Szwajcarii. Trzy drugie nagrody, o wartości 5 tys. euro każda, zdobyli przedstawiciele Bułgarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowali przedstawiciele Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, poza pracą Miśkiewicza nasz kraj reprezentowały dwa projekty młodych biologów: Magdaleny Nowikiewicz, licealistki z Bydgoszczy - "Zawartość witaminy C w malinach (Rubus ideaeus L.) odmiany Polana w zależności od sposobu, czasu i temperatury przechowywania oraz w ogórkach (Cucumis dativus L.) odmiany Krak F1 w zależności od metod przechowywania i czasu przechowywania" i Norberta Wąsika, studenta medycyny z Żar - "Wpływ temperatury na szybkość, długość i głośność śpiewu miecznika Conocephalus fuscus".

W tym roku Polska wzięła udział w konkursie po raz siedemnasty

Dotychczas nagrodzono 37 polskich projektów, co sprawia, że w zestawieniu krajów o największej liczbie nagrodzonych projektów zajmujemy trzecie miejsce - za Niemcami (77 nagrodzonych projektów) i Wielką Brytanią (40 projektów). Przedstawiciele Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zwracają jednak uwagę, że konkurs jest organizowany od 1989 r., a Polska dołączyła do niego dopiero w 1995 r.

Fundusz ogłosił już kolejne krajowe eliminacje Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Na prace badawcze stowarzyszenie czeka do 31 października.

Zimą jury będzie oceniać zgłoszone prace, a wybranych autorów zaprosi do zaprezentowania swoich projektów na sesji plakatowej. Wczesną wiosną komitet konkursu dokona wyboru trzech prac, które pojadą na finały europejskie we wrześniu 2012 do Bratysławy.