Twórcy, sympatycy i czytelnicy polskiej edycji Wikipedii spotkali się w sobotę w Poznaniu z okazji dziesiątej rocznica powstania polskojęzycznej wersji internetowej encyklopedii.

Polska wersja Wikipedii powstała 26 września 2001 roku, jest jedną z 200 wersji językowych. Licząc ponad 800 tys. artykułów, jest piątą co do wielkości, po edycjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej.

Wśród poruszanych podczas spotkania tematów był temat darmowego dostępu do Wikipedii. "Skoro w ekonomii nie ma darmowych obiadów, to skąd wzięła się darmowa encyklopedia?" nosił tytuł jednego z wystąpień.

Według wyliczeń roczne utrzymanie serwerów, oprogramowania i techników - programistów kosztuje Wikipedię około 20 milionów dolarów.

"Przy założeniu, że Wikipedia ma około 820 milionów aktywnych użytkowników, to koszt dotarcia do informacji rocznie kosztuje około 5 centów, wystarczy, że kilka tysięcy osób dobrowolnie wpłaci jakąś kwotę i reszta użytkowników może z niej korzystać za darmo" - wyliczył Tomasz Chabinka ze stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Oprócz wpłat użytkowników, finanse Wikipedii wspierane są przez międzynarodowe korporacje, najczęściej związane z branżą internetową. "Wpływa to dobrze na ich wizerunek, ale nie są one w serwisie reklamowane" - zaznaczył Chabinka.

Edytorami haseł mogą być wszyscy internauci, którzy po zalogowaniu opracowują interesujący ich temat." Jeżeli temat będzie opracowany źle lub będzie nieprawdziwy, to po pewnym czasie na pewno zostanie sprawdzony i usunięty lub poprawiony przez kolejnego użytkownika" - powiedział PAP Chabinka.

Do najbardziej znanych wpadek edytorskich polskiej wersji Wikipedii należy sprawa hasła opisującego nieistniejącą postać historyczną - Henryka Batutę. Poświęcone mu hasło, które umieszczono w 2004 roku, pozostawało niezauważone w Wikipedii przez ponad rok. "Ale trzeba pamiętać że w 10-letniej historii było tylko kilka takich przypadków, a haseł mamy ponad 800 tys." - powiedział PAP współorganizator jubileuszowego spotkania Sebastian Skolik.

Polska Wikipedia pojawiła się w centrum politycznej uwagi także w maju 2010 roku. Dziennikarze wychwycili wtedy, że pełniący wówczas funkcję głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiadając na konferencji prasowej powołanie nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego trzymał w ręku kartkę z wydrukiem hasła o RBN z Wikipedii.

Komorowski stwierdził wówczas, że "należy sięgać do wszelkich źródeł wiedzy i informacji, szczególnie tych, które dają możliwość szybkiego uzyskiwania wiedzy".

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwsze jej hasło stanowił artykuł poświęcony regule Titiusa-Bodego, dotyczącej odległości między planetami w Układzie Słonecznym.

Encyklopedia w pierwszej fazie istniała jako niezależny projekt pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowego projektu Wikipedia została przyłączona w styczniu 2002 roku.