Komisja Europejska uważa, że Niemcy powinny uzgadniać ze swymi sąsiadami, Francją i Polską, decyzje o wyłączeniu kolejnych elektrowni jądrowych - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland", powołując się na dokument KE.

Dokument ten przygotowany został na wtorkowe nieformalne spotkanie odpowiedzialnych za sprawy energii ministrów państw UE we Wrocławiu. KE stwierdza w nim, że inne kraje członkowskie UE mają "uzasadniony interes" w skutecznej kooperacji z Niemcami, dotyczącej polityki energetycznej - pisze "FTD".

Według gazety komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger wskazuje, że ze względu na powiązanie sieci energetycznych w UE Francja i Polska obawiają się niedoborów i przerw w dostawach prądu z powodu rezygnacji Niemiec z energii atomowej.

Polska proponuje stały mechanizm konsultacji dotyczących polityki energetycznej

Reklama

"Polska prezydencja w UE idzie jeszcze dalej i proponuje ustanowienie stałego mechanizmu konsultacji decyzji dotyczących polityki energetycznej. Oettinger chce zażądać od wszystkich państw, aby w większym stopniu brały pod uwagę konsekwencje swoich planów energetycznych dla innych państw" - informuje niemiecki dziennik. Dodaje, że komisarz UE nie proponuje jednak nowych regulacji unijnych w tej sprawie.

Według gazety na spotkaniu we Wrocławiu niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler będzie musiał tłumaczyć partnerom z UE decyzję Niemiec o rezygnacji z atomu. Po marcowej katastrofie nuklearnej w Japonii niemiecki rząd wycofał się z planów wydłużenia o średnio 12 lat eksploatacji 17 elektrowni atomowych. Najstarsze reaktory, uruchomione przed 1980 rokiem oraz trapiona awariami elektrownia Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie zostały już wygaszone. Dziewięć pozostałych elektrowni jądrowych przestanie pracować do końca 2022 roku. Jednocześnie Niemcy chcą przyspieszyć rozwój energetyki, opartej na źródłach odnawialnych.